Marianna z Gąsiorowskich Pospiechowa


Najstarszą córką Józefa Gąsiorowskiego i Elżbiety z Jersaków była Marianna Gąsiorowska. Moja 5 prababka. Urodziła się jesienią 1829 r. a dokładnie 30 października. Miała jeszcze 5 sióstr. Dwie z nich Elżbieta urodzona w Kąciku oraz Anna, zmarły bardzo wcześnie. Rodziny założyły:

  • Marianna, wyszła za mąż najpierw za Pawła Pospiecha (1845), a gdy owdowiała za Józefa Pospiecha (1858).
  • druga Elżbieta, wyszła za mąż za Leopolda Henryka Frezewitte (1853) i osiadła w Woli Buczkowskiej,
  • Anna Maria, która wyszła za mąż za Jana Leopolda Hajka (1862), z którego siostrą 10 lat wcześniej ożenił się jej brat Józef Gąsiorowski,
  • i Karolina, która wyszła za mąż za Krzysztofa Freja (1864).

Marianna z Gąsiorowskich Pospiechowa miała 12 dzieci. Czworo z pierwszego małżeństwa z Pawłem Pospiechem i ośmioro z drugiego małżeństwa z Józefem Pospiechem. Z pierwszego małżeństwa jej córka Karolina Pospiech (dopiero później nazwisko zacznie być zapisywane jako Pospiszył) wyjdzie za mąż za Jana Smetanę zelowskiego gospodarza, z którym będzie mieć 10 dzieci.

Maria Gąsiorowska
Zdjęcie pochodzi z http://exulanti.genebaze.cz

Jeden z jej synów, Karol otworzy piekarnię przy ul. Sienkiewicza 21, która funkcjonowała pod różnymi zarządami jeszcze do ok. 2010 może trochę dłużej (w PRL należała do Spółdzielni, a potem pieczywo piekła w niej rodzina Trojanowskich). Starszy syn Jan prowadził gospodarstwo w Zelowie i przed II WŚ wyjechał do Czechosłowacji. Zmarł w 1954 r. w Suchodolu nad Odrą. Podobnie zrobi ich najmłodszy syn Paweł, który zamieszkał niedaleko Litomierzyc i jedna z ich córek Karolina Amalia (z męża Klause). Również w Czechosłowacji w 1956 r. zmarła moja prababcia Anna Smetanowa, która wyjechała tam w odwiedziny do krewnych. Więcej o rodzinie Smetanów będzie w osobnym wpisie. Dodam tylko, że inną pra-prawnuczką Marianny Gąsiorowskiej jest pierwsza w Polsce kobieta pastor Wiera Jelinek, prawnuczka Karola Smietany piekarza.

Na zdjęciu wnuczka Marianny Gąsiorowskiej – Anna ze Smetanów Smolna z dziećmi: Heleną Anną, Janem, Karolem i Pawłem

Drzewo rodzinne możesz zobaczyć tutaj

Zobacz także wpisy o

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *