Rodzina Rajchertów


Rajchertowie przyjechali do Zelowa z okolic Hussinca – obecnie Gęsiniec na Dolnym Śląsku. A konkretnie z miejscowości, która wtedy nazywała się Sacken (czasem w metrykach Łubinie) obecnie Lubienia oraz z Grodźca. 

Protoplastami rodziny był Mikołaj Raychert, który wraz z ojcem Jirikiem i matką Lidmilą przyjechał do Hussinca na Pruski Śląsk z miejscowości Rohenic w Czechach.

Zdjęcie pochodzi z polska-org.pl

Ponieważ zgodnie z prawem otrzymanych gruntów nie można było dzielić, więc gospodarstwo mogło dziedziczyć tylko jedno z dzieci, to z czasem rodziny Rajchertów zaczęły się przenosić do innych powstających kolonii takich jak Tabor Wielki (Groß Friedrichs-Tabor) czy Grodziec (Friedrichsgrätz), Górne Podiebrad lub właśnie Lubienia. 

Jeśli jesteście zainteresowani rodzinami z tych miejscowości, to wystarczy kliknąć w poniższe linki: 

Muszę tu zaznaczyć, że nazwisko to w przeszłości było różnie zapisywane. Spotkać się można z zapisem Reichert, Reichart czy Raychert. Obecna forma zapisu pojawia się dopiero po I Wojnie Światowej. Różny zapis nazwiska można spotkać nawet w odniesieniu do tej samej rodziny.

Mikołaj Rajchert ożenił się z Katarzyną Benesh. Życie spędzili w Hussincu. Mieli 7 dzieci: 5 synów i 2 córki. Ich dane znajdziecie w Drzewie Rodziny Rajchertów:

  • Wacław – pozostał na gospodarstwie w Hussincu
  • Jerzy – przeniósł się najpierw do Lubieni, a potem do Zelowa
  • Jan – zamieszkał w Średnim Podiebrad, potem prawdopodobnie przeniósł się do Taboru Wielkiego
  • Dorota – wraz z mężem Wacławem Kirpy zamieszkała w Górnym Podiebrad
  • Josanka – wraz z mężem Krystianem Willmek zamieszkała w Lubieni
  • Franciszek – zamieszkał  w Górnym Podiebrad
  • Mikołaj – zamieszkał w Grodźcu

Zdjęcie pochodzi z polska-org.pl

Do Zelowa przenieśli się Jerzy z żoną Anną Swarc oraz jego bratanek syn Franciszka, Jan Bogumił. Znalazłam też w Strzyżewicach syna Jana Rajcherta, który ożenił się z Zofią Nowak.

Losy każdej z tych linii rodziny Rajchertów  potoczyły się zupełnie odmiennie, a ponieważ jest to bardzo liczna rodzina historię poszczególnych linii będę musiała opisać osobno.

Najbardziej znana jest linia rodziny Jana Bogumiła Rajcherta. Bogumił Rajchert był murarzem. Do Zelowa przyjechał z żoną Anną Kontecką. Urodziło się im 7 dzieci:

  • Jan – ur. w 1825 w Czerminie (?), ożenił się z Marią Taraba
  • Bogumił – ur. w 1826 w Czerminie (?), ożenił się Marianną Karoliną Jelonek
  • Paweł – ur. w 1833 w Zelowie, zmarł w Łodzi w 1913 r, ożenił się z Karoliną Pech
  • Anna – ur. w 1836 w Zelowie, wyszła za mąż za Józefa Niemca
  • Karolina – ur. w 1841 w Zelowie, wyszła za mąż za Bogumiła Polaczka
  • i dwóch Wilhelmów – pierwszy ur. w 9.09.1832 i zmarł 29.10.1832 r., drugi ur. się 5.04.1839 r. w Drużbicach.

Jan Rajchert w latach 1867-1870 był wójtem Zelowa i to on wyznaczył miejsce na dzisiejszy rynek (Pl. Dąbrowskiego) oraz dzień, w którym będą odbywać się jarmarki – czyli jak to ma się i dzisiaj, środę. Jan i Maria minęli 11 dzieci.

Bogumił Rajchert ożenił się z Marianną Karoliną Jelonek (vel Jelinek). Również mieli 11 dzieci. I podobnie jak jego starszy brat był tkaczem.

Trzeci z braci Paweł, jak można się spodziewać również tkacz, po 18 latach służby w carskiej armii, wrócił do Zelowa a następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie jego dwaj synowie Konstanty i Ludwik rozpoczną swoją działalność „fabrykancką”. Paweł Rajchert i Karolina Pech mieli jeszcze 2 dzieci: Pawła Wilhelma (zamieszkał w Michalówce na Wołyniu na Ukrainie, gdzie był świeckim kaznodzieją i kustoszem kościoła ewangelicko-reformowanego) i Szarlottę. Córką Pawła Rajchera była również Karolina, która urodziła się w 1862 r.

Czwarty brat Wilhelm Rajchert zdał egzamin nauczycielski przed pastorem Mozesem i był kantorem w Faustynowie. Następnie był kaznodzieją w koloniach niemieckich, a potem w czeskich na Ukrainie. Zmarł w 1910 w Bohemce na Ukrainie.

Córka Anna wyszła za Józefa Niemca. Niestety zmarła 14 miesięcy po ślubie w 1858 roku w wieku 22 lat.

Jej siostra Karolina wyszła za mąż za Bogumiła Polaczka. W Zelowie urodziło się ich 4 dzieci. Potem znikają z kart Parafii w Zelowie.

Historie braci Konstantego i Ludwika Rajchertów przeczytacie w kolejnym wpisie.

Drzewo Rodziny Rajchertów możecie obejrzeć po kliknięciu w grafikę

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *