Pokój ich duszy – Aleksander Petrozelin i Barbara Petrozolin-Skowrońska


Na początku września tego roku wybrałam się wraz z mężem na rowerową wycieczkę wokół Wrześni. Jej głównym punktem było odwiedzenie wsi Bardo i odnalezienie w niedalekim Bukowym Lesie grobu Aleksandra de Korwin-Petrozelina.

Bardo jest niewielką wsią z bardzo ciekawą historią, o której na szczęście mieszkańcy pamiętają. Pisałam już wcześniej, że Bardo należało do Wincenta Suchorzewskiego, który ściągną do niego Aleksandra jako zarządcę majątku oraz osobę, która dzięki swoim znajomościom i doświadczeniu pomoże mu zrobić z Barda miasto. Co pozostało z tych planów?

Dwór, piękny kościół z rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego, zaniedbany park dworski, plac we wsi przypominający malutki ryneczek, jedna podwójna aleja drzew oraz historia rodziny młynarzy, którzy osiedlili się w Bardo za czasów Suchorzewskiego (o tej rodzinie napisano artykuł opublikowany w czasopiśmie Nurt).

Czy w Bardo są jakieś ślady bytności Aleksandra? Niestety nie ma.

A co z jego grobem?

Tutaj też nie mam dobrych wieści. We wsi Bukowy Las pozostało już niewielu mieszkańców znających historię wsi. Ci, których spotkaliśmy, prawdopodobnie osoby napływowe, nie wiedzieli gdzie znajduje się cmentarz, a nawet, że we wsi był jakiś cmentarz.

Na szczęście cmentarz istnieje. Dzięki starym mapom udało nam się go zlokalizować. Niestety jest całkowicie porośnięty krzakami i drzewami i nie ma możliwości sprawdzenia, w jakim stanie są nagrobki i czy coś z nich pozostało. Jednym świadectwem, że w tym miejscu jest cmentarz jest samotna ceglana kolumna z cmentarnej bramy z widocznym krzyżem.

Barbara Petrozolin-Skowrońska

Wiosną tego roku skontaktowałam się z Panią Barbarą Petrozolin-Skowrońską. Pani Barbara jest, a raczej była, jedną z nielicznych żyjących osób z rodziny Petrozelinów (chociaż jej nazwisko zostało nieco zmienione w czasie zaborów i brzmi Petrozolin). Miałam nadzieję, że może ma jakieś dodatkowe informacje o Aleksandrze. Okazało się, że to ja dostarczyłam jej wielu informacji, których ona nie posiadała. Miałam nadzieję, że uda mi się ją zaprosić do Zelowa, na co była chętna, ale niestety …

Pani Barbara Petrozolin-Skowrońska zmarła 22 października tego roku.
Nie uda się już nam spotkać…
Po kliknięciu w jej zdjęcie będziecie się mogli zapoznać z jej notą biograficzną. A była osobą wybitną i nietuzinkową.

Zapalny, w zbliżające się dni, świeczkę i dla Aleksandra i dla Pani Barbary.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *