Józef Hajek, to kolejny łódzki fabrykant, który miał zelowskie korzenie.
Urodził się w Zelowie 22 sierpnia 1871 roku. Jego rodzicami byli Jan Leopold Hajek i Anna Gąsiorowska – córka Józefa Gąsiorowskiego i Elżbiety Jersak.
Pierwszą wzmiankę jaką na jego temat znalazłam, była informacja z 1905 r. o osobach, które wsparły finansowo Macierz Szkolną. Józef Hajek ofiarował wtedy 1 rubla.
W kolejnych latach będzie się również angażował w inne projekty związane z oświatą. I tak w roku 1907 zostanie, obok Konstantego Rajcherta i innych Czechów mieszkających w Łodzi, członkiem Komisji, która będzie miała za zadanie zorganizować czeską szkołę oraz znaleźć dla niej finansowanie. Przez wiele lat będzie również członkiem Kolegium Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Łodzi.
Podobnie jak bracia Słamowie czy Rajchertowie swój pierwszy biznes zaczyna od sprzedaży fartuchów i wyrobów szytych z materiałów wyprodukowanych przez zelowskich tkaczy. W ogłoszeniach z lat kolejnych, będzie zamieszczał informację, że jego firma działa od 1906 r. i mieściła się w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 273.
Tkactwo i szycie fartuchów, to nie jedyny biznes Józefa Hajka. W 1910 będzie poszukiwała wspólnika, agenta, który miał sprzedawać wołyńskie masło.
Oficjalnie firmę rejestruje (jak zresztą wielu ówczesnych mniejszych łódzkich biznesmenów) dopiero w roku 1926.
W tym samym roku przenosi część swojej działalności na nowe miejsce do kamienicy przy Piotrkowskiej 82.
Dwa lata później pod tym adresem rejestruje firmę Mechaniczna szwalnia przy ul. Piotrkowskiej 82, właściciel Józef Hajek firma Fabryka Towarów Bawełnianych Fartuchów i Bielizny. Firma zostanie zlikwidowana w 1931 roku.
Po kliknięciu w zdjęcie dowiesz się więcej o tej kamienicy
W roku 1927 dane rejestrowe są już bardziej szczegółowe. Możemy się z nich dowiedzieć, że siedziba firmy wciąż znajduje się przy Piotrkowskiej 273, że Józef Hajek prowadzi tkalnię ręczną w Zelowie przy Piotrkowskiej 47, a mechaniczną w Łodzi przy ul. Anny 9 oraz że biuro sprzedaży mieści się przy Piotrkowskiej 82. Z drugiego ogłoszenia dowiadujemy się, że pełnomocnikiem firmy jest żona Józefa, Mirosława Anna Hajek.
Niestety firmy Józefa Hajka nie przetrwały trudności gospodarczych i licznych strajków tkaczy. W grudniu 1931 roku zostaje ogłoszona upadłość firmy „Józef Hajek i Syn”
W 1934 roku w Zelowie odbyła się licytacja majątku należącego do Józefa Hajka, na który składało się m.in. dwie działki, zabudowania mieszkalne i gospodarskie, ogród z 140 drzewkami owocowymi. Nieruchomość ta położona była przy ul. Piotrkowskiej 55 w Zelowie. Jej wartość wyceniono na 20 000 tysięcy złotych.
Józef i Mirosława Hajek mieli kilkoro dzieci: Jana (*1901), Mirosławę Annę (*1903), Pawła Włodzimierza (*1905), Szczepana Świętosława (*1907), Ludwikę Marię (*1909), Martę Włodzimierę (*1915). Drzewo Rodziny -> tutaj
Na karcie meldunkowej zapisana została informacja, że część rodziny przez jakiś czas przeniosła się do Czarnieckiej Góry (Świętokrzyskie). Była to miejscowość uzdrowiskowa, w której leczono choroby górnych dróg oddechowych.
Jego syn Paweł Włodzimierz będzie pracował jako tłumacz przysięgły języka czeskiego i słowackiego oraz będzie zaangażowany w różnego rodzaju stowarzyszenia i przedsięwzięcia związane w wymianami kulturalnymi, turystycznymi czy handlowymi z Czechosłowacją i Słowacją. Paweł Hajek ma ciekawą historię wojenna, którą mam nadzieję opiszę już wkrótce.
Drugi syn Szczepan Świętosław był zapalonym sportowcem. W przedwojennej prasie można znaleźć jego nazwisko w wielu wynikach zawodów sportowych. Startował w zawodach piłki koszykowej, biegach, rzutach oszczepem, a nawet boksował. Razem ze starszym bratem był członkiem Łódzkiego Klubu Sportowego oraz łódzkiej YMCA.
w Gazecie Pabianickiej – rok 1913
Zelowskie Rody
Ostatnie wpisy:
- Nigdy nie trać nadziei!
- Zbigniew Ewald Tobjański #2
- 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar
- Kryminalna Kronika Zelowa
- Szema Jisrael! – 19 marca 1942 r.
Kategorie
Frezewitte (2) Grodziec (2) Gąsioprowscy (7) II wojna (2) I wojna (1) Kryminalna Kronika Zelowa (1) Kurnatowscy (1) Kącik (1) Nieszkowscy (2) Petrozelin (4) Rajchertowie (3) Rodzina Hajków (3) Rodzina Walewskich (1) Rodziny szlacheckie (5) Smetanowie (3) Słamowie (10) Tobjański (1) Zelowscy fabrykanci (3) Zelowscy Żydzi (2) Zelów (23) Znani Zelowianie (1) Łódź (10)