Maria Lidia Słama urodziła się 5 stycznia 1918 roku w Łodzi. Była córką Józefa Słamy i Marii Matejkowej (córki Bogumiła Matejki i Marii Jersak). Dzieciństwo spędzała w Łodzi i w Zelowie u wujów Jana i Pawła.
Edukację pobierała w łódzkich szkołach m.in. w pierwszym łódzkim prywatnym gimnazjum żeńskim Zofii Pętkowskiej i Wiktorii Macińskiej w Łodzi, które mieściło się przy ul. Wólczyńskiej 55.
Razem z rodzicami zaangażowana była w życie łódzkiej parafii Ewangelicko-Reformowanej. Gdzie poznała ks. Jerzego Władysława Gustawa Jelena, za którego wyszła za mąż 6 lipca 1940 r.
Jerzy Władysław Gustaw Jelen urodził się 8 lipca1900 r. w Warszawie. Był synem ks. Fryderyka Jelena i Anieli z Semadenich (1864-1908).
W 1936 r. powierzono ks. Jelenowi prowadzenie parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi. Pracował tu do września 1939 r., okazjonalnie odprawiając nabożeństwa w Zelowie, gdy nie było tam duchownego. Zelowska parafia wielokrotnie zwracała się z prośbą o mianowanie ks. Jelena stałym duchownym, jednak konsystorz w Warszawie odmówił mianowania go proboszczem tej parafii.
W momencie wybuchu II wojny światowej, jako oficer rezerwy w randze kapitana, pieszo przedostał się do Warszawy, chcąc wstąpić do Wojska Polskiego. Ponieważ okazało się to niemożliwe, pozostał w stolicy do końca października 1939 roku, potem wrócił do Łodzi.
Polityka okupantów była bardzo restrykcyjna w stosunku do praktyk religijnych. Zakazano nauczania religii i odwiedzania parafian w domu. Na początku 1940 r. Niemcy zakazali odprawiania nabożeństw w języku polskim. Ks. Jelen obszedł ten zakaz odprawiając nabożeństwa po czesku. Dwukrotnie namawiano go do zaprzestania praktyk obchodzenia zakazów, jednak nigdy się na to nie zgodził.
W Wielkanoc 1941 r. po nabożeństwie ks. Jerzy Jelen został aresztowany przez Gestapo. Okoliczności i przyczyny aresztowania do dziś są niewyjaśnione. Ks. Jelen został osadzony w więzieniu w Łodzi na Radogoszczu. Lidia Jelen zwracała się o pomoc do władz kościoła luterańskiego w Łodzi, jednak jej nie uzyskała. Nie pomogło również powoływanie się na szwajcarskie obywatelstwo matki ks. Jelena. W dniu 21 lutego 1942 r. dostarczono ks. Jelenowi wyrok sądu ludowego (Volksgericht), wydany zaocznie w Berlinie. Skazano go na deportację do obozu koncentracyjnego w Dachau za zbieranie, słuchanie i szerzenie wiadomości radiowych oraz kolportowanie nielegalnej gazety.
Zmarł 26 grudnia 1942 r. w szpitalu obozowym w wyniku wycieńczenia warunkami i chorobą. Jego ciało skremowano 30 grudnia 1942 r. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.
Biografię ks. Jelena przeczytacie w publikacji Słownik biograficzny duchownych ewangelicko-reformowanych opracowany przez ks. Kazimierza Bema
Stres związany z aresztowaniem męża i walka o jego uwolnienie odbił się na zdrowiu Lidii Jelen, która poroniła ciążę. Nigdy ponownie nie wyszła za mąż.
Po wojnie przez wiele lat była członkiem kolegium parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi.
Doświadczenie zawodowe zdobywała jeszcze przed wojną w firmie swojego ojca. W czasie wojny pracowała jako ekspedientka w firmie Roberta Zimmermana, a potem Olgi Borochowskiej. Po wojnie kilka lat pracowała w Zjednoczeniu Przemysłu Odzieżowego. Potem zatrudniła się w Filharmonii Łódzkiej na stanowisku organizatora pracy artystycznej. Od 1965 roku do emerytury pracowała na stanowisku Kierownika działu organizacji pracy artystycznej Teatru Wielkiego w Łodzi. Otrzymała wiele pochwał i nagród za zaangażowanie i pracę. Na emeryturę przeszła w 1975 r.
Zmarła 6 grudnia 1985 r. Pochowana została na łódzkim cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Łodzi przy ul. Rejtana.
Zelowskie Rody
Ostatnie wpisy:
- Nigdy nie trać nadziei!
- Zbigniew Ewald Tobjański #2
- 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar
- Kryminalna Kronika Zelowa
- Szema Jisrael! – 19 marca 1942 r.
Kategorie
Frezewitte (2) Grodziec (2) Gąsioprowscy (7) II wojna (2) I wojna (1) Kryminalna Kronika Zelowa (1) Kurnatowscy (1) Kącik (1) Nieszkowscy (2) Petrozelin (4) Rajchertowie (3) Rodzina Hajków (3) Rodzina Walewskich (1) Rodziny szlacheckie (5) Smetanowie (3) Słamowie (10) Tobjański (1) Zelowscy fabrykanci (3) Zelowscy Żydzi (2) Zelów (23) Znani Zelowianie (1) Łódź (10)
2 odpowiedzi na “Lidia i Jerzy Jelenowie”
Pojawiło się w tekście przeinaczone nazwisko panieńskie matki pastora Jelena – „z SEMENDICH”. Powinno być: „z SEMADENICH”. Warto to sprawdzić, np. w „Słowniku biograficznym duchownych ewangelickich…” K. Bema
Dziękuję za zwrócenie uwagi. Już poprawione.