Zbigniew Ewald Tobjański urodził się 4 lipca 1932 r. we wsi Mierzączka Mała (gmina Dłutów), jako najmłodsze dziecko Romana Tobjańskiego i Lucyny Olszewskiej.
Rodzina Tobjańskich (również pisana jako Tobiański lub Tobijański) pochodziła z Wielkopolski, a konkretnie z Dusznik w powiecie szamotulskim.
Przodkiem Pana Zbigniewa był Józef Jan Tobiański (żona Wiktoria). Kowal.
Syn Jana i Wiktorii, Roch ożenił się z Justyną Domagalską ok. 1794 r. Mieli 4 dzieci, trzech synów i jedną córkę. Ich najmłodszy syn Teofil urodził się w 1815 r. we wsi Romin (prawdopodobnie wieś zmieniła nazwę lub została wchłonięta przez miasto ponieważ nie można ustalić jej położenia). Rodzice zadbali o jego wykształcenie. Był osobą piśmienną. Chwytał się różnych zajęć, był czeladnikiem młynarskim (1834), borowym (1839), wyrobnikiem (1858), komornikiem (1859), ekonomem (1859 i 1864), rządcą dóbr inaczej komornikiem (1860).
Ożenił się z Izabelą Berent, córką zubożałego szlachcica Kazimierza Berenta i Karoliny Podlewskiej.
Z jakiegoś powodu Teofil nie potrafił zagrzać miejsca. Razem z rodziną mieszkał i pracował w Gruszczycach, powiat sieradzki, w folwarku Rozenno par. Wojków, w Woli, Parafia Chwalewo, w Przyrownicy, powiat poddębicki, Zdunach par. Leźnica Mała, w Trząs par. Kaszewice powiat bełchatowski, w Krześlowie i Pożdżenicach oraz w Kamocinku par. Krzepczów.
Najdłużej rodzina mieszkała w Weronice, parafia Pożdżenice. Tutaj jego córka Marianna wyszła za mąż za Ignacego Bronisława Piechotę. Tu urodził się jego syn Franciszek i tu zmarł. W Weronice zmarli dwaj kolejni synowie Teofila, Józef i Teodor. Z 8 dzieci Teofila i Izabeli rodziny założyło tylko troje: Marianna (wyszła za mąż za Ignacego Piechotę i została w Weronice), Konstanty, który ożenił się z Agnieszką Frankowską i zamieszkał w Zagłówkach oraz Andrzej (dziadek Pana Zbigniewa), który ożenił się z Julianną Michalską i zamieszkali w Bocianisze.
Teofil zmarł w 1864 r we wsi Kamocinek par. Krzepczów. Jego żona Izabela w 1867 roku wyszła za mąż za Teodora Kociszewskiego i zamieszkała z mężem w Zagłówkach. Została pochowana na cmentarzu w Kociszewie w 1899 r.
Drzewo rodzinne Tobjańskich znajdziecie –> tutaj
Andrzej Tobjański i Juliana Michalska mieli 9 dzieci (patrz Drzewo Rodzinne). Ich syn Roman ożenił się z Lucyną Olszewską pochodzącą z wsi Wielopole par. Suchcice. O Romanie Tobjańskim pisałam przy okazji wpisu o Zelowiakach w czasie I Wojny Światowej. Walczył jako Kapral w 7 Brygadzie Artylerii i 65 Moskiewskim Pułku Piechoty. Po powrocie z wojska pracował w zawodzie gajowego w lasach majątku stanowiącego własność łódzkiego fabrykanta Karola Rajmunda Eiserta. Krótko po narodzinach Zbigniewa, został postrzelony w czasie pracy w lesie przez nielegalnie polującego Stefana Sęcio. Lucyna Tobjańska po śmierci męża, wraz z 4 dzieci (Zenoną, Jerzym, Mieczysławem i Zbigniewem) zamieszkała w Dłutowie.
Nie będę opisywać życiorysu Pana Zbigniewa. Znajdziecie go w pracy Jarosława Stulczewskiego ZBIGNIEW EWALD TOBJAŃSKI (1932-2015) Aparatczyk, archiwista, działacz, publicysta i regionalista.
Zbigniew Ewald Tobjański zmarł 3 listopada 2015, przeżywszy lat 83. Pochowany został na cmentarzu w Pabianicach.
Pozostawił po sobie bogaty zbiór publikacji dotyczących osadników czeskich w Polsce i województwie łódzkim (jego praca magisterska dotyczyła osadnictwa czeskiego w Zelowie – Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytet Wrocławski, rok 1972) oraz regionu łódzkiego. Jego artykuły ukazywały się również w języku czeskim.
W gminie Zelów nie ma już nazwiska Tobjański. Można je znaleźć w Łodzi, powiecie Łaskim. Ale w Zelowie żyją pra-pra wnukowie panien Tobjańskich, które wyszły za mąż za Ignacego Piechotę, Stanisława Mik, Józefa Kapelak, Andrzeja Chęcińskiego.
Zelowskie Rody
Ostatnie wpisy:
- Nigdy nie trać nadziei!
- Zbigniew Ewald Tobjański #2
- 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar
- Kryminalna Kronika Zelowa
- Szema Jisrael! – 19 marca 1942 r.
Kategorie
Frezewitte (2) Grodziec (2) Gąsioprowscy (7) II wojna (2) I wojna (1) Kryminalna Kronika Zelowa (1) Kurnatowscy (1) Kącik (1) Nieszkowscy (2) Petrozelin (4) Rajchertowie (3) Rodzina Hajków (3) Rodzina Walewskich (1) Rodziny szlacheckie (5) Smetanowie (3) Słamowie (10) Tobjański (1) Zelowscy fabrykanci (3) Zelowscy Żydzi (2) Zelów (23) Znani Zelowianie (1) Łódź (10)